poniedziałek, 21 lipca 2014

Parabeny w kosmetykach - METYLPARABEN

METHYLPARABEN
No to dzisiaj ciąg dalszy konserwantów w kosmetykach - a dokładnie parabenów. Swoją drogą jeśli pociągnę ten temat i będę chciała opisać każdy możliwy do zastosowania w Polsce konserwant w kosmetykach  - to trochę mi zejdzie. Nie wiem czy wiecie - ale w Polsce dopuszczonych jest 56 różnych konserwantów -  i nie są to pojedyncze związki chemiczne lecz bardziej grupy związków. Więc sama jestem ciekawa czy Wy dacie radę i czy ja dam radę ;)

A wracając do parabenów.


Generalnie związki z grupy parabenów posiadają podobne właściwości chemiczne.Są to składniki dozwolone do stosowania zarówno w jedzeniu, kosmetykach jak i lekach ale w odpowiednim stężeniu (od 0,4% dla pojedynczego parabenu do 0,8% dla mieszaniny parabenów). Wykorzystywane są zatem zamiennie w podobnych produktach w zależności od stopnia ich dopuszczalności do użytku.
Wśród stosowanych w kosmetykach parabenów: Phenyl-paraben, Propyl-paraben, Butyl-paraben, Ethyl-paraben, Isobutyl-paraben, to właśnie Metyl-paraben jest jednym z najlepiej przebadanych konserwantów (na jego temat do tej pory ukazało się 537 publikacji naukowych).

Metyloparaben, jak każdy ze związków z grupy parabenów używany jest głównie w produktach spożywczych po to, aby hamować rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Oczywiście w kosmetykach też jest nagminnie spotykany. Od balsamów do ciała, po tusze do rzęs, pudry itp. kosmetyki
Jest stosowany jako konserwant w dżemach, syropach, wyrobach piekarniczych, mleczarskich a także w napojach oraz przyprawach. Często możemy go wybadać w sezonowych warzywach i owocach.
Zapewne słyszeliście o silnie toksycznym, mogącym nawet przybrać formę śmiertelnej dawki jadzie kiełbasianym. Głównym źródłem zatrucia są konserwy, stare, surowe a także wędzone mięso.
Teoretycznie szkodliwy dla zdrowia metyloparaben przychodzi tu jednak z pomocą. Jego związki bowiem pozwalają zapobiec powstawaniu w pożywieniu niebezpiecznego jadu kiełbasianego i tym samym ustrzec nas przed groźnymi skutkami zatrucia.
Co ważne ryzyko związane z methylparabenem jest na poziomie średnim - znajduje się na 4 poziomie w 10 -stopniowej skali - gdzie 10 otrzymują związki najbardziej szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia człowieka

Methyloparaben ratuje i truje?
Okazuje się że tak. Z jednej strony jest dobrym i tanim w pozyskaniu konserwantem żywności i kosmetyków, z drugiej jednak nie ma dobrego wpływu na nasz organizm. Na jego plus świadczy, że nie wykazuje jakichkolwiek właściwości przyczyniających się do rozwoju raka w naszym organizmie. Jest również poza podejrzeniami jeśli chodzi rozwój płodu, nie wykazuje również szkodliwego działania na zdolności reprodukcyjne człowieka. Nie zaśmieca środowiska oraz nie ma zdolności do akumulacji w ludzkim organizmie.   Z tego powodu można go zaliczyć do jednych z milszych parabenów i konserwantów jako takich. I szczerze mówiąc bardziej zniosłabym jego obecność w kremie do piersi (na rozstępy) niż fenoksyetanolu.

Żeby nie było jednak zbyt różowo. Na jakie ryzyko narażamy się stosując produkty zawierające metyloparaben??

  •  jest podejrzany o wywoływanie schorzeń krwi oraz całego układu krwionośnego
  • może wywoływać uczulenia
  • bardzo powszechny zarówno w kosmetykach jak i żywności - z tego powodu może bombardować nasze ciało z każdej strony. Teoretycznie nie mamy szans przekroczyć dopuszczalnej dawki - praktycznie: co za dużo - to po prostu niezdrowo

Metyloparaben w naturze?
Ależ oczywiście. Warto jeszcze w tym wszystkim wspomnieć, że występuje on w naturalnej formie w kilku owocach, a głównym jego źródłem są borówki.
Jakkolwiek narosło wiele kontrowersji wokół metyloparabenu, to trzeba jednak przyznać, że bez jego właściwości konserwujących trudno byłoby utrzymać wiele specyfików i jedzenia w świeżości. Grunt to zwracać uwagę na jego stężenie w produktach i możliwie często zastępować je bardziej naturalnymi artykułami.


W kosmetykach znajdziecie go pod nazwami INCI 

4-HYDROXY- METHYL ESTER BENZOIC ACID; 
4-HYDROXYBENZOIC ACID, METHYL ESTER; 
4-HYDROXYBENZOIC ACID, METHYL ESTER, POTASSIUM SALT; 
BENZOIC ACID, 4-HYDROXY-, METHYL ESTER; 
BENZOIC ACID, 4-HYDROXY-, METHYL ESTER, POTASSIUM SALT; BENZOIC ACID, 4-HYDROXY-, METHYL ESTER, SODIUM SALT; 
 BENZOIC ACID, 4HYDROXY, METHYL ESTER; BENZOIC ACID, 4HYDROXY, METHYL ESTER, SODIUM SALT;
 METHYL 4-HYDROXYBENZOATE; 
METHYL ESTER 4-HYDROXYBENZOIC ACID; 
METHYL ESTER BENZOIC ACID, 4-HYDROXY-
METHYLPARABEN

2 komentarze:

  1. Twój blog,to skarbnica wiedzy.Przejrzałam kilak postów i chylę czoła :) Super

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziekuję :) Miło wiedzieć że ktoś czyta i docenia wkład :D Od razu większa mobilizacja do kolejnych wpisów :F

    OdpowiedzUsuń